Okurková sezóna

Autor: Ludvík (mailto:ludvik@khnet.info), Téma: Dění v síti
Vydáno dne 01. 08. 2008 (7393 přečtení)




Jistě jsme si všichni všimli, že v pondělí slavíme čtvrté výročí založení našeho sdružení opepřené překročením počtu osmnácti set členů. Jakožto odlehčující víkendové čtení dávám k dispozici statistiku příjmení a věku našich členů. Možná se dovíte i to, co jste ještě nevěděli, ale možná také ne.

Snad mi naše členky prominou, ale sečetl jsem ženské varianty s mužskými, přeci jenom slabšího pohlaví je mezi námi menšina.

 

1. místo, kdo by to čekal, Novák. 18 kousků

Výklad jména je jednoduchý, znamená, že první nositel v rodové linii byl někde nový, čerstvě přistěhovaný, nebo spíš někam prodaný jako nevolník. Do této kategorie lze zahrnout ještě jména Novotný (9) a Nováček (2).

 

2. místo, Svoboda, 17 kousků

Od poddaných obyvatel vesnice se podstatně lišil svobodník - svobodný sedlák, proto dostal příjmení Svoboda. Kdo měl svobodu měl nějakou výsadu, nevázanost, útočiště, byl to člověk, který měl nějakou svobodnou selskou živnost apod.

 

3. - 4. místo, Jelínek, 15 kousků

Nejčastější jméno odvozující se od nějakého zvířete. Toto je tedy zdrobnělina od Jelena. Pravděpodobně to tedy byli lovci s výrazným zaměřením (dá se říci i specializací) na mladou vysokou. 

 

3. - 4. místo, Procházka, 15 kousků

První "dějové" jméno. Takto pojmenovaný člověk se nápadně často procházel, miloval procházky a často o nich také mluvil. Takové jméno však dostal i kdejaký tovaryš, který se vrátil z procházky po cizích zemích, kde byl na takzvaném vandru. Někde Procházka říkali prý i tomu, kdo utekl z panství.

 

5. - 6. místo, Dvořák, 13 kousků

Předkové dnešních Dvořáků mohli být sedláky, majiteli (nebo i nájemci) svobodného dvora. Jakožto "dvořáci" byli osvobozeni od závazků ke šlechtické vrchnosti, s výjimkou krále. Dvořáky byli nazýváni i lidé na hospodářském dvoru pracující. A také lidé pohybující se u jiného dvora - šlechtického, či královského hradu nebo zámku. Stejně jako "dvořan" to byl i výraz pro označení zdvořilého člověka.

 

5. - 6. místo, Tvrdík, 13 kousků

U tohoto jména mé prameny zklamaly.

 

7. místo, Pokorný, 11 kousků

Pokorní své jméno nejčastěji vysvětlují tak, že jejich společný prapředek se vyznačoval mírností, pokorou, oddaností bohu a také podřízeností.

 

8. místo, Beneš, 10 kousků

Toto jméno je počeštěným jménem Benedikt, které pochází z latiny - Benediktus.  A jako takové je velice staré, první záznamy pochází z hebrejštiny někde okolo 6. století př. n. l. A je velice oblíbené u "svatých mužů", např. i 16 papežů nosilo toto jméno.

 

9. - 10. místo, Němec, 9 kousků

Původ tohoto jména je z větší části jednoduchý. Jeho nositel měl něco společného s národem Němců. Buď odtamtud pocházel, nebo tam byl na dlouhodobé návštěvě (vandru). Či dokonce němce nenáviděl ... Jeden z výkladů také poukazuje na možnost odvození od pojmu "němý", tedy to byl někdo, kdo toho moc nenamluvil.

 

9. - 10. místo, Novotný, 9 kousků

 

Další místa již vezmu bleskem. Havlíček, Veselý, Černý, Franc, Linhart, Pospíšil, Balvín, Doležal, Růžička, Táborský, Urban, Vančura a Vaněk. Ostatní jména se u nás vyskytují pouze pětkrát a méně.

 

Zajímavé je porovnání s celorepublikovou statistikou (ke květnu 2007)

ČR KHnet Příjmení 
 1. 1.Novák 
 2. 2.Svoboda
 3. 10.Novotný
 4. 5.Dvořák
 5. 13.Černý
 6. 4.Procházka
 7. 30.Kučera
 8. 12.Veselý
 9. 169.Horák
 10. 9.Němec
 11. 7.Pokorný
 12. 31.Marek
 13. 16.Pospíšil
 14. 76.Hájek
 15. 3.Jelínek
 16. 29.Král
 17. 19.Růžička
 18. 8.Beneš
 19. 148.Fiala
 20. 101.Sedláček 

Na tomto srovnání je zajímavé umístění jména Tvrdík. U nás je na 6. místě, ale v rámci České republiky je až 833. s počtem 817 mužů a mezi ženami na 814. místě s počtem 883. Je možné, že se jedná o statistickou chybu, přeci jenom vzorek 1800 členů sdružení není nijak velký, obvzlášť s porovnáním s celou republikou. Nebo z historických důvodů je u nás tvrdých mužů prostě více ... kutání stříbra určitě nebyla práce pro měkoty.

Podobným stylem si vysvětluji rozdíly ve jménech Horák, Fiala a Sedláček. Asi všichni, co žili a pracovali v horách kutných byli Tvrdíci, takže nezbýval čas ani lidské zdroje pro sedlačení (sedláček je mladý sedlák, mladík vyhýbající se vojně tím, že převzal grunt po otci předčasně) případně sedlákův syn naopak nechtěl převzít grunt a stát se mladým sedlákem a raději šel kutat stříbro a stal se tvrdíkem. A problematický byl zřejmě i výskyt skromných lidí, tedy drobných fialek - stříbro tak jako zlato určitě kazí charakter.

 

Zajímavé jsou také skupiny příjmení. Například zvířat se u nás vyskytuje 111, z toho 50 savců, 48 ptáků, 7 ryb a 6 hmyzích potvor. 31 členů odvozuje svá příjmení od rostlin, 20 má jméno odvozené od barev, 14 od křestního jména a 4 od jídla.

 

A jen tak na okraj, možná také zajímavé údaje o věkovém složení.

vek_clenu_2008 

 

Na závěr podotýkám, že je mi naprosto jasné, že jakékoliv statistiky jsou přesná matematika s nepřesnými čísly a že nevěřím žádné statistice, kterou si sám nezfalšuji.